Direksiyon Sınavı

15 Aralık 2009
Sürücü Belgesi

Sürücü Belgesi

Yazımın başında hemen belirteyim ki ehliyeti olmayan ama alacak olanlar direksiyon sınavından çok da korkmasınlar. Zaten yazılı sınavı geçtikten sonra direksiyon sınavı neredeyse bir formalite gibi. Tabi biraz şanslı olmanız gerek. Çünkü o gün sizin arabayı nasıl bir ruh haliyle kullanacağınızdan çok arka koltukta oturan görevlilerin iyi günlerinde olup olmadıkları  çok daha önemli. Benimle birlikte sınava giren ve kalkış esnasında arabayı tam 12 defa stop ettiren bir vatandaş ehliyet alabiliyorsa benim bu konudaki düşüncem de az buçuk doğrudur.

Ehliyeti olmayan ve almaya çekinenlerin ortak söylemleri “Ben araba kullanmasını bilmiyorum” oluyor. Ee, bende araba kullanmasını bilmiyordum ki kursa yazıldığımda. Hatta 15 kişilik sınıfta bilen sadece 2-3 kişi vardı. Araba kullanmasını bize öğretecek olan zaten onlar. Herkes kursa yazılmadan önce araba kullanmasını bilmek gerektiğini düşünüyor herhalde. Bize araba kullanmasını öğretsinler diye o kadar para veriyoruz ehliyet kurslarına.

Benim direksiyon sınavım 3-4 dakika sürmüştür. Arkadaki görevliler not verirken arabayı kullanıp hareket ettirmenizden çok kendine güveninize dikkat ediyorlar. Onun için fazla stres yapmamaya özen göstermek gerek. Mesela dikiz aynasından ikide bir arka koltukta oturanların gözlerine bakmayın. Siz işinize bakın yeter. Ayrıca emniyet kemerinize ve dikiz aynalarına dikkat edip araca ilk binişte bunları bir kontrol edermiş gibi yaparsanız bu iş tamam demektir. Ben bunları yaptım arabayı da hareket ettirdim arkadaki amcalardan biri “tamam buradan geri dönelim” dedi. Yani sınav heyecanı yaşayamadan geri döndük. Yok efendim “yokuştan kalkmaymış”, yok “geri geri park etmekmiş” eğer kendinize güveniniz tamsa ve bunu dışarıya yansıtabiliyorsanız bunların hiçbirisi olmuyor. Zaten kendinize güveniyorsanız o arabayı iki teker üzerinde bile yürütebilirsiniz.“Direksiyon Sınavı” için Bir Yorum

  1. bu bilgiler için cok teşekkür ederim simdi kendime güvenim daha cok geldi ve rahatladım diyebilirim..
    hayırlı günler dilerim.

Yorum Yap2008 - 2016 MemoBlog